7 — 9 классы. Наследие Мифтахетдина Акмуллы

В столичной 45-ой школе проходят мероприятия Дня башкирского языка, объявленного Главой Республики Башкортостан Радием Хабировым. Конечно, в эти дни особое пристальное внимание уделяется творческому наследию Мифтахетдина Акмуллы. Ведь именно в этот день, 14 декабря, в День башкирского языка, родился выдающийся башкирский просветитель. В 7 «а» и 7 «б» классах учащиеся с удовольствием состязались в чтении стихов сэсэна, нарисовали знаменитый портрет поэта. А представители 9 «б» раскрыли просветительские идеи Акмуллы, нашли созвучие его передовых мыслей с сегодняшними образовательными трендами. Особо отличились своим мастерством Арсений С, Регина Ш, Амир С и Альбина Ф.

14 декабрь — Башҡортостан Башлығы Указы менән «Башҡорт теле көнө» тип иғлан ителеү айҡанлы Өфө ҡалаһының 45-се мәктәбендә туған телебеҙгә арналған саралар дауам итә. Мифтахетдин Камалетдин улы Аҡмулланың, мәғрифәткә өндәүсе атаҡлы сәсәндең 14 декабрҙә тыуған көнө. Уның ижадына туҡталмау, ижадын өйрәнмәү, фәһемле шиғырҙарын уҡымау мөмкин түгел. Башҡорт теле дәрестәрендә шиғырҙарын уҡығандан-уҡығы килә. Аҡмулла шиғриәте — үҙе бер донъя. Бөгөн башҡорт теле дәрестәре 7а һәм 7б, 9б кластарында тик мәғрифәтсе ижадына ғына арналды.Уҡыусылар яҡтылыҡҡа әйҙәүсе сәсәндең шиғырҙарын бик ныҡ яраталар. Бик күп шиғырҙарын яттан беләләр. 7а менән 7б уҡыусылары бөгөн хатта дәртләнешеп сәсәндең портретын да ҡағыҙға төшөрҙөләр. Ә инде 9б класы уҡыусылары бөйөк аҡыл эйәһенең шиғырҙарын ятлап, кемуҙарҙан ярыштылар Арсений С, Регина Ш, Әмир С, Альбина Ф үҙҙәренең оҫталыҡтарын күрһәттеләр.

Автор публикации: Юлдашбаева Гульнар Адиповна